Decyzja o przystąpieniu do terapii komórkowej może być jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Należy podjąć ją świadomie. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje:
Innowacyjna terapia polega na aplikacji pacjentowi produktu leczniczego złożonego z mezenchymalnych komórek macierzystych.
MEL (medyczny eksperyment leczniczy) polega na wprowadzeniu przez lekarza nowych lub tylko częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych w celu osiągnięcia bezpośredniej korzyści dla zdrowia osoby leczonej. Może on być przeprowadzony, jeżeli dotychczas stosowane, standardowe metody leczenia, nie są skuteczne lub jeżeli ich skuteczność jest niewystarczająca. Eksperyment leczniczy ma więc na celu polepszenie zdrowia pacjenta (lub zapobieżenie jego pogorszeniu albo spowolnienie tego procesu) i jest niekiedy jedyną szansą na wyleczenie lub poprawę komfortu życia chorego.
W przypadku terapii eksperymentalnej komórkami macierzystymi prowadzonej z wykorzystaniem produktu leczniczego terapii zaawansowanej, celem jest leczenie pacjentów nowym (innowacyjnym) produktem leczniczym terapii zaawansowanej, na wytworzenie którego Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał zgodę wytwórni farmaceutycznej. W zakresie wytwarzania produktu leczniczego spełnione muszą być co do zasady analogiczne wymogi jak w przypadku „typowych” produktów leczniczych.
Zarówno wytworzenie produktu leczniczego, jak i jego podanie w (uprawnionym do takich procedur medycznych) szpitalu, odbywa się na podstawie indywidualnego zlecenia lekarskiego.
Zlecenie wytworzenia produktu leczniczego, poprzedza uzyskanie przez lekarza prowadzącego terapię, zgody lokalnej Komisji Bioetycznej dla takiej formy leczenia.
Podmioty lecznicze (szpitale) muszą nawiązać współpracę w zakresie dostarczania produktów leczniczych z wytwórnią farmaceutyczną, uprawnioną do wytwarzania produktów leczniczych.