Wykorzystanie MSC w zabiegach regeneracyjnych i naprawczych
- Komórki macierzyste w organizmie pełnią kluczową rolę w procesach utrzymania fizjologicznej homeostazy, regeneracji i odnowy tkanek. Są także niezbędne we wszystkich procesach gojenia i naprawy uszkodzeń mechanicznych, fizykalnych i chemicznych, zwłaszcza w obrębie błon śluzowych, naskórka i skóry, co w tych częściach ciała jest codziennością.
- Z wiekiem, a także u osób z dolegliwościami dermatologicznymi, zaburzeniami krążenia i w wielu innych chorobach organizmu, np. w cukrzycy dochodzi do znacznego spowolnienia procesów odnowy i gojenia tkanek, co stanowi istotny problem kliniczny i znacząco utrudnia postępowanie w wielu zabiegach dermatologii estetycznej i chirurgii plastycznej.
- W wielu eksperymentach i badaniach klinicznych potwierdzono dodatni wpływ MSC na procesy regeneracyjne i naprawcze, zarówno w sytuacjach fizjologicznych jak i patologicznych.
- Zastosowanie MSC, w iniekcjach, opatrunkach i na eksperymentalnych „rusztowaniach” tkankowych znacząco poprawia gojenie uszkodzeń skóry i trudno gojących się ran o różnej etiologii, a także przyspiesza regenerację po zabiegach dermatologicznych i chirurgicznych.
- Miejscowe zastosowanie komórek MSC stymuluje lokalne podziały komórkowe i przyspiesza procesy regeneracyjne w miejscu uszkodzenia skóry, a także powstawanie nowych złożonych struktur tkanki podskórnej. Poprzez wydzielane czynniki wzrostu MSC przyczyniają się do przyspieszenia angiogenezy i wyciszają utrudniający gojenie stan zapalny. Właściwości te można wykorzystać w tzw. zabiegach łączonych z innymi metodami stymulującymi na przykład z peelingami chemicznymi, laserami ablacyjnymi i nieablacyjnymi i różnymi metodami „needlingu”. Działanie MSC przyspieszające regenerację, a także ich właściwości immunomodulacyjne i przeciwzapalne przyczyniają się do efektu synergistycznego z innym zabiegiem stymulującym. Pozwala to na zastosowanie wyższych i bardziej efektywnych parametrów, bez zwiększonego ryzyka powikłań, na przykład w postaci przebarwień pozapalnych, blizn przerostowych i keloidów.
- Dzięki właściwościom stymulującym procesy regeneracyjne, komórki MSC wykorzystuje się po przeszczepach m.in. skóry. Zastosowanie komórek MSC przy wspomaganiu przyjęcia przeszczepu i wydłużeniu czasu jego utrzymania w nowym miejscu wykazano w licznych eksperymentach. Właściwości te można wykorzystać w zabiegach lipotransferu do biustu, twarzy, dłoni i w obszarach lipoatrofii pourazowej, jatrogennej i innej, stanowiącej defekt estetyczny.